Szkoła letnia: Trudne dziedzictwo zagłady Żydów w mniejszych miejscowościach – historyczne i socjologiczne metodologie w badaniu narracji o przeszłości

Zachęcamy do udziału w szkole letniej adresowanej do studentów i studentek UJ z kierunków: historia, socjologia, judaistyka i kulturoznawstwo. Szkoła skierowana jest do osób, posiadających podstawową wiedzę w zakresie metodologii badań jakościowych oraz historycznych, prowadzenia wywiadów indywidualnych. Wymagane jest również pewne zainteresowanie tematyką zagłady Żydów.

Tematem szkoły letniej są strategie badania trudnego dziedzictwa Holokaustu w powojennych narracjach ocalałych Żydów oraz we współczesnych narracjach nieżydowskich mieszkańców Szczebrzeszyna. Szkoła letnia ma charakter metodologiczny i prowadzona będzie we współpracy socjolożek i historyczek z Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z lwowskiego Center for Urban History.

Szkoła letnia obejmuje część warsztatową oraz badawczą. Warsztaty zapoznają studentki/tów m.in. z problematyką dziedzictwa Zagłady, metodologią krytycznej analizy źródeł oraz wywiadu narracyjnego. W części badawczej uczestniczki/tnicy zrealizują indywidualne wywiady narracyjne z mieszkańcami na podstawie opracowanego przez zespół kwestionariusza oraz poddadzą refleksji własne doświadczenia badawcze.

Na program szkoły składają się:

1) wykłady i dyskusje nt. problematyki trudnego dziedzictwa Holokaustu oraz prowadzonych na ten temat badań;

2) panele dyskusyjne nt. strategii badawczej, w tym wykorzystywanych narzędzi badawczych w czasie prac terenowych oraz dobrych praktyk pracy terenowej;

3) badania terenowe studentów i studentek przy wsparciu zespołu

4) podsumowanie wyników tych badań.

Termin i harmonogram szkoły letniej:

Termin zgłoszeń: do 3 czerwca 2022 r.

Początek lipca – spotkanie organizacyjne z uczestnikami i uczestniczkami szkoły

18-23 lipca br. – pobyt w Szczebrzeszynie; udział w warsztatach i realizacja badań terenowych

Do końca września – opracowanie podsumowania z wyników zrealizowanych badań

Połowa listopada – udział w spotkaniu podsumowującym badania terenowe

Organizator pokrywa koszty zakwaterowania w pokojach 2-3 osobowych w Szczebrzeszynie i wyżywienia (śniadanie i obiadokolacja). Studenci i studentki pokrywają koszty dojazdu do Szczebrzeszyna we własnym zakresie.

Osoba do kontaktu: Osoby zainteresowane udziałem w szkole letniej proszone są o kontakt z p. Sylwią Sadlik, mail: sylwia.sadlik@doctoral.uj.edu.pl

Więcej informacji TUTAJ.