Zapraszamy na międzynarodową konferencję naukową "Joachim Lelewel and numismatics in the nineteenth century" (10 września 2022)

10 września 2022 r. odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona numizmatyce.

10 września 2022 roku w gmachu Muzeum Emeryka Hutten-Czapskiego w Krakowie odbędzie się sesja naukowa pt.: Joachim Lelewel and numismatics in the nineteenth century zorganizowana przez Instytut Archeologii UJ, Muzeum Narodowe w Krakowie, The Royal Library in Belgium (Bruksela), Krakowski Oddział Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oraz The Royal Numismatic Society of Belgium. Poprzedza ona otwarcie międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego w Warszawie (11-16 września 2022 roku).

W trakcie wydarzenia zaprezentowanych zostanie dwanaście referatów omawiających różnorodne aspekty polsko-belgijskich kontaktów w zakresie rozwoju numizmatyki, kolekcjonerstwa oraz historii pieniądza na terytorium Polski i Belgii od czasów antycznych po XIX w. Kluczową postacią dla ich rozwoju był Joachim Lelewel (1786-1861), historyk, numizmatyk, rytownik, którego spuścizna stanowi ważne źródło badań do dziś. Sesja upamiętnia 160 rocznicę śmierci tego wielkiego uczonego, która miała miejsce w 2021 roku.

Wygłoszone podczas konferencji referaty zostaną opublikowane w siedemnastym tomie czasopisma Notae Numismaticae – Zapiski Numizmatyczne wydawanego przez Muzeum Narodowe w Krakowie.

Program wydarzenia