Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Jednostki podległe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wysokie odznaczenia państwowe dla pracowników Instytutu Archeologii UJ!

Wysokie odznaczenia państwowe dla pracowników Instytutu Archeologii UJ!

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy pracownicy Instytutu Archeologii otrzymali wysokie odznaczenia państwowe. Pani profesor Ewdoksia Papuci-Władyka otrzymała Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a dr Łukasz Miszk Złoty Krzyż Zasługi za sukcesy w rozwijaniu polsko-cypryjskiej współpracy naukowej w dziedzinie archeologii i za pozytywne kreowanie wizerunku Polski w świecie.

Pani profesor Ewdoksia Papuci-Władyka kieruje Zakładem Archeologii Klasycznej Instytutu Archeologii. Interesuje się sztuką i archeologią Grecji, Cypru, Rzymu oraz kolonii greckich na północnych wybrzeżach Morza Czarnego. Zajmuje się ceramiką i greckim malarstwem wazowym. Jest autorką licznych publikacji książkowych i artykułów w krajowych i zagranicznych wydawnictwach. Kierowała pracami ekspedycyjnymi Uniwersytetu Jagiellońskiego w Nea Pafos na Cyprze. Jest członkinią wielu organizacji o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Przewodniczy Komisji Archeologii Krajów Śródziemnomorskich Polskiej Akademii Umiejętności. Jest wicedyrektorką Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach.

Pan doktor Łukasz Miszk pracuje w Zakładzie Archeologii Klasycznej. Wśród zainteresowań badawczych znajdują się zagadnienia urbanistyki i architektury miast antycznych, nowoczesnych metod prowadzenia badań terenowych. Zajmuje się problematyką interpretacji i rekonstrukcji życia codziennego w starożytności. Kierował i uczestniczył w licznych badaniach wykopaliskowych w Polsce, Ukrainie, Bułgarii, we Włoszech i na Cyprze. W projekcie „Paphos Agora Project” pełnił funkcję zastępcy kierownika projektu i koordynatora badań terenowych. Jest członkiem krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych.