Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego laureatem nagrody Narodowego Banku Polskiego!

We czwartek 21 września 2023 r. w siedzibie Narodowego Banku Polskiego w Krakowie przy ul. Basztowej odbyła się uroczystość rozstrzygnięcia trzeciej edycji prestiżowych nagród Narodowego Banku Polskiego Grossi Cracovienses. Jednym z pięciu laureatów został Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego – nagrodę odebrał Rektor UJ prof. dr hab. Jacek Popiel i Dyrektor Instytutu Archeologii UJ, prof. dr hab. Paweł Valde-Nowak.

To nagroda dla wyjątkowych instytucji oraz wspaniałych ludzi. Takich, których napędza niezwykła pasja – tak o prestiżowym wyróżnieniu mówi dyr NBP Oddz. w Krakowie, Katarzyna Basiak-Gała.

W uzasadnieniu wyboru napisano: Uniwersytet Jagielloński to najstarsza uczelnia w kraju, ufundowana przez Kazimierza Wielkiego w 1364 roku jako Akademia Krakowska, symbol Królewskiego Miasta.  Wkład Uniwersytetu Jagiellońskiego w rozwój polskiej nauki i kultury jest nie do przecenienia. Krakowski Salon Ekonomiczny NBP na bieżąco współpracuje z uczelnią w zakresie organizacji wykładów otwartych, które prowadzą pracownicy naukowi Instytutu Archeologii UJ, wygłaszając prelekcje na temat historii pieniądza i gospodarki od czasów najdawniejszych (prehistoria) do okresu pierwszych Piastów w oparciu o najnowsze badania archeologiczne. Warto w tym miejscu podkreślić, że Uniwersytet Jagielloński był również organizatorem Światowego Kongresu Kopernikańskiego, którego jednym z tematów przewodnich stało się dziedzictwo ekonomiczne Mikołaja Kopernika.

Warto nadmienić, że pracownicy Instytutu Archeologii UJ wygłosili otwarte wykłady w ramach działalności Krakowskiego Salonu Ekonomicznego. Publiczność mogła wysłuchać prof. dr. hab. Pawła Valde-Nowak i dr. hab. Jarosława Bodzka, prof. UJ.

Fot. Andrzej Banaś