Międzynarodowa konferencja naukowa znawców antyku

W dniach 25-26 września odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa poświęcona "ktistes" - mitycznym i historycznym założycielom miast antycznych. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza Uniwersytet Jagielloński.

W poniedziałek 25 września rozpocznie się dwudniowa międzynarodowa konferencja naukowa, podczas której naukowcy z Włoch, Bułgarii, Niemiec, Francji i Polski dyskutować będą o roli mitycznego i historycznego założyciela miasta zwanego po grecku "ktistes". Badacze przedstawią rolę jednostki w historycznym procesie zakładania miasta, jak i proces formowania opowieści o jego początkach. Omówiony zostanie też kult herosa-założyciela, a także wykorzystywanie funkcji założyciela miasta w kreowaniu wizerunku wodzów i przywódców politycznych. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach Programu Strategicznego Inicjatywa Doskonałości - Uczelnia Badawcza Uniwersytet Jagielloński.